RMCF1210FT47K5
Mfr.Part #
RMCF1210FT47K5
Description
RES 47.5K OHM 1% 1/2W 1210
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Construction :
RECTANGULAR
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Tin
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Automotive AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
47.5kOhm
Max Power Dissipation :
333mW
Power Rating :
330mW
Datasheets
RMCF1210FT47K5
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT47K5
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 47.5kOhm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C