RMCF1210FT47K0
Mfr.Part #
RMCF1210FT47K0
Description
RES 47K OHM 1% 1/2W 1210
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Power Rating :
330mW
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Power Dissipation :
333mW
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Resistance :
47kOhm
1210 (3225 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
ROHS3 Compliant
Datasheets
RMCF1210FT47K0
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT47K0
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 47kOhm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C