RMCF1210FT475R
Mfr.Part #
RMCF1210FT475R
Description
RES 475 OHM 1% 1/2W 1210
Resistance :
475Ohm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Military Standard :
Not
Factory Lead Time :
20 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Max Power Dissipation :
500mW
Number of Terminations :
2
Depth :
2.5mm
Power Rating :
330mW
Construction :
RECTANGULAR
yes
Datasheets
RMCF1210FT475R
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT475R
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 475Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C