RMCF1210FT44K2
Mfr.Part #
RMCF1210FT44K2
Description
RES 44.2K OHM 1% 1/2W 1210
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Series :
RMCF
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Power Rating :
330mW
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height :
711.2μm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
333mW
Resistance :
44.2kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
RMCF1210FT44K2
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT44K2
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 44.2kOhm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C