RMCF1210FT43R2
Mfr.Part #
RMCF1210FT43R2
Description
RES 43.2 OHM 1% 1/2W 1210
Resistance :
43.2Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
330mW
Lead Free :
Lead Free
TR, Paper, 7 Inch
Military Standard :
Not
Height :
711.2μm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
1 (Unlimited)
Depth :
2.5mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Power Dissipation :
500mW
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RMCF1210FT43R2
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT43R2
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 43.2Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C