RMCF1210FT43R0
Mfr.Part #
RMCF1210FT43R0
Description
RES 43 OHM 1% 1/2W 1210
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistance :
43Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Power Rating :
330mW
Datasheets
RMCF1210FT43R0
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT43R0
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 43Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C