RMCF1210FT43K2
Mfr.Part #
RMCF1210FT43K2
Description
RES 43.2K OHM 1% 1/2W 1210
Resistance :
43.2kOhm
Power Rating :
330mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Surface Mount
Max Power Dissipation :
333mW
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
yes
Height :
711.2μm
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RMCF1210FT43K2
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT43K2
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 43.2kOhm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C