RMCF1210FT412R
Mfr.Part #
RMCF1210FT412R
Description
RES 412 OHM 1% 1/2W 1210
Tin
Lead Free :
Lead Free
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Power Rating :
330mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Max Power Dissipation :
500mW
Resistance :
412Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
RMCF
Case Code (Metric) :
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Case Code (Imperial) :
Published :
Datasheets
RMCF1210FT412R
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT412R
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 412Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C