RMCF1210FT40R2
Mfr.Part #
RMCF1210FT40R2
Description
RES 40.2 OHM 1% 1/2W 1210
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Max Power Dissipation :
500mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Power Rating :
330mW
Resistance :
40.2Ohm
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Datasheets
RMCF1210FT40R2
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT40R2
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 40.2Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C