RMCF1210FT402R
Mfr.Part #
RMCF1210FT402R
Description
RES 402 OHM 1% 1/2W 1210
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
330mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Power Dissipation :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±1%
Resistance :
402Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RMCF1210FT402R
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT402R
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 402Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C