RMCF1210FT3R74
Mfr.Part #
RMCF1210FT3R74
Description
RES 3.74 OHM 1% 1/2W 1210
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±1%
Resistance :
3.74Ohm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Power Rating :
330mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
RMCF1210FT3R74
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT3R74
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 3.74Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C