RMCF1210FT3R30
Mfr.Part #
RMCF1210FT3R30
Description
RES 3.3 OHM 1% 1/2W 1210
Resistance :
3.3Ohm
EAR99
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Power Rating :
330mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Number of Terminations :
2
Datasheets
RMCF1210FT3R30
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT3R30
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 3.3Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C