RMCF1210FT3R24
Mfr.Part #
RMCF1210FT3R24
Description
RES 3.24 OHM 1% 1/2W 1210
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
330mW
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistance :
3.24Ohm
Datasheets
RMCF1210FT3R24
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT3R24
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 3.24Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C