RMCF1210FT3R09
Mfr.Part #
RMCF1210FT3R09
Description
RES 3.09 OHM 1% 1/2W 1210
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Contact Plating :
Tin
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Power Rating :
330mW
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Resistance :
3.09Ohm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Datasheets
RMCF1210FT3R09
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT3R09
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 3.09Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C