RMCF1210FT3M57
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCF1210FT3M57
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 3.57M OHM 1% 1/2W 1210
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Construction :
RECTANGULAR
Contact Plating :
Tin
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Series :
RMCF
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Resistance :
3.57MOhm
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Feature :
Automotive AEC-Q200
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power Rating :
330mW
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
20 Weeks
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RMCF1210FT3M57
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT3M57
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 3.57MOhm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C