RMCF1210FT3K74
Mfr.Part #
RMCF1210FT3K74
Description
RES 3.74K OHM 1% 1/2W 1210
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Power Rating :
330mW
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Tolerance :
±1%
Resistance :
3.74kOhm
Tin
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Pbfree Code :
yes
Datasheets
RMCF1210FT3K74
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT3K74
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 3.74kOhm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C