RMCF1210FT3K57
Mfr.Part #
RMCF1210FT3K57
Description
RES 3.57K OHM 1% 1/2W 1210
ROHS3 Compliant
Height :
711.2μm
Power Rating :
330mW
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
1210 (3225 Metric)
Max Power Dissipation :
333mW
Resistance :
3.57kOhm
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Datasheets
RMCF1210FT3K57
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT3K57
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 3.57kOhm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C