RMCF1210FT3K40
Mfr.Part #
RMCF1210FT3K40
Description
RES 3.4K OHM 1% 1/2W 1210
Power Rating :
330mW
Height :
711.2μm
1210 (3225 Metric)
Case Code (Imperial) :
Max Power Dissipation :
333mW
Published :
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Resistance :
3.4kOhm
Composition :
Thick Film
Datasheets
RMCF1210FT3K40
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT3K40
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 3.4kOhm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C