RMCF1210FT3K01
Mfr.Part #
RMCF1210FT3K01
Description
RES 3.01K OHM 1% 1/2W 1210
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
333mW
Resistance :
3.01kOhm
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Power Rating :
330mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
20 Weeks
Height :
711.2μm
Datasheets
RMCF1210FT3K01
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT3K01
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 3.01kOhm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C