RMCF1210FT39R2
Mfr.Part #
RMCF1210FT39R2
Description
RES 39.2 OHM 1% 1/2W 1210
Stock
387
In Stock :
387
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount
Height :
711.2μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power Rating :
330mW
Resistance :
39.2Ohm
Published :
2012
Max Power Dissipation :
500mW
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
1210
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RMCF1210FT39R2
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT39R2
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 39.2Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C