RMCF1210FT39K2
Mfr.Part #
RMCF1210FT39K2
Description
RES 39.2K OHM 1% 1/2W 1210
1210 (3225 Metric)
Height :
711.2μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Tolerance :
±1%
Surface Mount
Max Power Dissipation :
333mW
Resistance :
39.2kOhm
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
Power Rating :
330mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Datasheets
RMCF1210FT39K2
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT39K2
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 39.2kOhm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C