RMCF1210FT390R
Mfr.Part #
RMCF1210FT390R
Description
RES 390 OHM 1% 1/2W 1210
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Power Rating :
330mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Tolerance :
±1%
Resistance :
390ohm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RMCF1210FT390R
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT390R
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 390Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C