RMCF1210FT383R
Mfr.Part #
RMCF1210FT383R
Description
RES 383 OHM 1% 1/2W 1210
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Published :
Max Power Dissipation :
500mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Automotive AEC-Q200
Height :
711.2μm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Resistance :
383Ohm
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Power Rating :
330mW
Datasheets
RMCF1210FT383R
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT383R
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 383Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C