RMCF1210FT37R4
Mfr.Part #
RMCF1210FT37R4
Description
RES 37.4 OHM 1% 1/2W 1210
Resistance :
37.4Ohm
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
ROHS3 Compliant
Height :
711.2μm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power Rating :
330mW
Max Power Dissipation :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
RMCF1210FT37R4
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT37R4
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 37.4Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C