RMCF1210FT374R
Mfr.Part #
RMCF1210FT374R
Description
RES 374 OHM 1% 1/2W 1210
Resistance :
374Ohm
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Thick Film
Max Power Dissipation :
500mW
TR, Paper, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
711.2μm
Power Rating :
330mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Datasheets
RMCF1210FT374R
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT374R
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 374Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C