RMCF1210FT36R5
Mfr.Part #
RMCF1210FT36R5
Description
RES 36.5 OHM 1% 1/2W 1210
Resistance :
36.5Ohm
Power Rating :
330mW
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Automotive AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount
Height :
711.2μm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RMCF1210FT36R5
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT36R5
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 36.5Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C