RMCF1210FT36K0
Mfr.Part #
RMCF1210FT36K0
Description
RES 36K OHM 1% 1/2W 1210
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Tolerance :
±1%
Resistance :
36kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
2
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
330mW
Datasheets
RMCF1210FT36K0
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT36K0
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 36kOhm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C