RMCF1210FT365K
Mfr.Part #
RMCF1210FT365K
Description
RES 365K OHM 1% 1/2W 1210
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
333mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
JESD-609 Code :
e3
Height :
711.2μm
Resistance :
365kOhm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Power Rating :
330mW
Datasheets
RMCF1210FT365K
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT365K
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 365kOhm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C