RMCF1210FT360R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCF1210FT360R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 360 OHM 1% 1/2W 1210
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Series :
RMCF
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Feature :
Automotive AEC-Q200
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Composition :
Thick Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Tin
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
330mW
Resistance :
360Ohm
Published :
Factory Lead Time :
20 Weeks
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Number of Terminations :
2
Ratings :
AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
RMCF1210FT360R
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT360R
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 360Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C