RMCF1210FT35R7
Mfr.Part #
RMCF1210FT35R7
Description
RES 35.7 OHM 1% 1/2W 1210
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
1 (Unlimited)
Height :
711.2μm
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
500mW
Resistance :
35.7Ohm
Power Rating :
330mW
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Datasheets
RMCF1210FT35R7
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT35R7
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 35.7Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C