RMCF1210FT35K7
Mfr.Part #
RMCF1210FT35K7
Description
RES 35.7K OHM 1% 1/2W 1210
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Power Rating :
330mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
20 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Tin
Max Power Dissipation :
333mW
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Resistance :
35.7kOhm
Pbfree Code :
yes
Height :
711.2μm
Datasheets
RMCF1210FT35K7
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT35K7
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 35.7kOhm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C