RMCF1210FT357R
Mfr.Part #
RMCF1210FT357R
Description
RES 357 OHM 1% 1/2W 1210
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
yes
Max Power Dissipation :
500mW
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Power Rating :
330mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Case Code (Imperial) :
Resistance :
357Ohm
Published :
Height :
711.2μm
Datasheets
RMCF1210FT357R
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT357R
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 357Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C