RMCF1210FT340R
Mfr.Part #
RMCF1210FT340R
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
RES 340 OHM 1% 1/2W 1210
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power Rating :
330mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
No
Max Power Dissipation :
500mW
Resistance :
340Ohm
JESD-609 Code :
e3
AEC-Q200
Height :
711.2μm
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
RMCF1210FT340R
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT340R
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 340Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C