RMCF1206FG196R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCF1206FG196R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 196 OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height :
711.2μm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
250mW
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Feature :
Automotive AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR, PAPER, 10 INCH
Series :
RMCF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Contact Plating :
Tin
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Resistance :
196Ohm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Number of Terminations :
2
Power Rating :
250mW
Composition :
Thick Film
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Datasheets
RMCF1206FG196R
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1206FG196R
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 196Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C