RMCF0805JT1R10
Mfr.Part #
RMCF0805JT1R10
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES 1.1 OHM 5% 1/8W 0805
Working Voltage :
150V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Height :
660.4μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Resistance :
1.1Ohm
Power Rating :
125mW
Published :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Max Power Dissipation :
125mW
Datasheets
RMCF0805JT1R10
Stackpole Electronics, Inc. RMCF0805JT1R10
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 1.1Ohm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C