RMCF0805JT1R00
Mfr.Part #
RMCF0805JT1R00
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES 1 OHM 5% 1/8W 0805
Max Power Dissipation :
125mW
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Military Standard :
Not
Height :
660.4μm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Power Rating :
125mW
Working Voltage :
150V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Depth :
1.25mm
Tolerance :
±5%
Resistance :
1Ohm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Datasheets
RMCF0805JT1R00
Stackpole Electronics, Inc. RMCF0805JT1R00
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 1Ohm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C