RMCF0603JT75R0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCF0603JT75R0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 75 OHM 5% 1/10W 0603
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
1608
Height :
558.8μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power Rating :
100mW
Resistance :
75Ohm
Contact Plating :
Tin
Lead Free :
Lead Free
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Size / Dimension :
0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
Composition :
Thick Film
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
20 Weeks
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Series :
RMCF
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mount :
Surface Mount
Published :
2010
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Feature :
Automotive AEC-Q200
Working Voltage :
75V
Max Power Dissipation :
100mW
Case Code (Imperial) :
Construction :
RECTANGULAR
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
RMCF0603JT75R0
Stackpole Electronics, Inc. RMCF0603JT75R0
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 75Ohm, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C