RMCF0603JT750R
Mfr.Part #
RMCF0603JT750R
Description
RES 750 OHM 5% 1/10W 0603
Size / Dimension :
0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power Rating :
100mW
Height :
558.8μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Max Power Dissipation :
100mW
Tolerance :
±5%
AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Resistance :
750Ohm
Working Voltage :
75V
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Datasheets
RMCF0603JT750R
Stackpole Electronics, Inc. RMCF0603JT750R
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 750Ohm, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C