RMCF0603JT47K0
Mfr.Part #
RMCF0603JT47K0
Description
RES 47K OHM 5% 1/10W 0603
0603 (1608 Metric)
Military Standard :
Not
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Mount :
Surface Mount
Depth :
800μm
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Working Voltage :
75V
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Max Power Dissipation :
100mW
Case Code (Metric) :
1608
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Height :
558.8μm
Case Code (Imperial) :
0603
Resistance :
47kOhm
Power Rating :
100mW
Datasheets
RMCF0603JT47K0
Stackpole Electronics, Inc. RMCF0603JT47K0
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 47kOhm, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C