RMCF0603JT390K
Mfr.Part #
RMCF0603JT390K
Description
RES 390K OHM 5% 1/10W 0603
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
Working Voltage :
75V
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
100mW
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Height :
558.8μm
Max Power Dissipation :
100mW
Tolerance :
±5%
Resistance :
390kOhm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Datasheets
RMCF0603JT390K
Stackpole Electronics, Inc. RMCF0603JT390K
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 390kOhm, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C