RMCF0603JT270R
Mfr.Part #
RMCF0603JT270R
Description
RES 270 OHM 5% 1/10W 0603
Published :
2010
Case Code (Metric) :
1608
Size / Dimension :
0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
Power Rating :
100mW
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Height :
558.8μm
Working Voltage :
75V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistance :
270Ohm
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Max Power Dissipation :
100mW
Datasheets
RMCF0603JT270R
Stackpole Electronics, Inc. RMCF0603JT270R
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 270Ohm, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C