RMCF0603JT10R0
Mfr.Part #
RMCF0603JT10R0
Description
RES 10 OHM 5% 1/10W 0603
Height :
558.8μm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Resistance :
10Ohm
Power Rating :
100mW
Case Code (Metric) :
1608
Case Code (Imperial) :
0603
Working Voltage :
75V
Military Standard :
Not
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Size / Dimension :
0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
Tin
Depth :
800μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Max Power Dissipation :
100mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RMCF0603JT10R0
Stackpole Electronics, Inc. RMCF0603JT10R0
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 10Ohm, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C