RMCF0402JT6K80
Mfr.Part #
RMCF0402JT6K80
Description
RES 6.8K OHM 5% 1/16W 0402
Case Code (Metric) :
1005
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Published :
2010
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height :
406.4μm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±5%
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
6.8kOhm
Max Power Dissipation :
63mW
Construction :
RECTANGULAR
Number of Terminations :
2
Working Voltage :
50V
Datasheets
RMCF0402JT6K80
Stackpole Electronics, Inc. RMCF0402JT6K80
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 6.8kOhm, 0.063W 1/16W, ±5%, -55°C~155°C