RMCF0402JT560R
Mfr.Part #
RMCF0402JT560R
Description
RES 560 OHM 5% 1/16W 0402
Tin
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Case Code (Imperial) :
0402
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Working Voltage :
50V
Tolerance :
±5%
Height :
406.4μm
Published :
2010
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
63mW
Resistance :
560Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Max Power Dissipation :
63mW
Datasheets
RMCF0402JT560R
Stackpole Electronics, Inc. RMCF0402JT560R
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 560Ohm, 0.063W 1/16W, ±5%, -55°C~155°C