RMCF0402JT43R0
Mfr.Part #
RMCF0402JT43R0
Description
RES 43 OHM 5% 1/16W 0402
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Working Voltage :
50V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
e3
Radiation Hardening :
No
Construction :
RECTANGULAR
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
406.4μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Metric) :
Power Rating :
62.5mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
43Ohm
Max Power Dissipation :
63mW
Datasheets
RMCF0402JT43R0
Stackpole Electronics, Inc. RMCF0402JT43R0
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 43Ohm, 0.063W 1/16W, ±5%, -55°C~155°C