RMCF0402JT3K30
Mfr.Part #
RMCF0402JT3K30
Description
RES 3.3K OHM 5% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Construction :
RECTANGULAR
Case Code (Metric) :
1005
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
3.3kOhm
yes
Working Voltage :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
62.5mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
2012
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
63mW