RMCF0402JT33R0
Mfr.Part #
RMCF0402JT33R0
Description
RES 33 OHM 5% 1/16W 0402
Max Power Dissipation :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
1005
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
63mW
Working Voltage :
50V
Case Code (Imperial) :
0402
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Tolerance :
±5%
Published :
Height :
406.4μm
Resistance :
33Ohm