RMCF0402JT33K0
Mfr.Part #
RMCF0402JT33K0
Description
RES 33K OHM 5% 1/16W 0402
Height :
406.4μm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power Rating :
63mW
yes
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±5%
Published :
Working Voltage :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
33kOhm
Construction :
RECTANGULAR
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Datasheets
RMCF0402JT33K0
Stackpole Electronics, Inc. RMCF0402JT33K0
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 33kOhm, 0.063W 1/16W, ±5%, -55°C~155°C