RMCF0402JT20K0
Mfr.Part #
RMCF0402JT20K0
Description
RES 20K OHM 5% 1/16W 0402
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Working Voltage :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Published :
2010
Resistance :
20kohm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Construction :
RECTANGULAR
Case Code (Imperial) :
0402
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Max Power Dissipation :
63mW
Tolerance :
±5%
Military Standard :
Not
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height :
406.4μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Depth :
500μm
Datasheets
RMCF0402JT20K0
Stackpole Electronics, Inc. RMCF0402JT20K0
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 20kOhm, 0.063W 1/16W, ±5%, -55°C~155°C