RMCF0402JT1R00
Mfr.Part #
RMCF0402JT1R00
Description
RES 1 OHM 5% 1/16W 0402
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Case Code (Imperial) :
Working Voltage :
50V
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Height :
406.4μm
Resistance :
1Ohm
Construction :
RECTANGULAR
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
63mW
Power Rating :
62.5mW